Witamina E – zobacz jak faktycznie działa

Poprzednio w laminina-opinie zapoznałeś się z przykładami działania witaminy D, a dzisiaj zobaczysz, jak działa witamina E i źródła jej występowania.

Z pewnością o witaminach wiesz już sporo, bo przygotowałem na ten temat kilka artykułów.
Dziś zajmę się kolejną ważną witaminą w naszym organizmie.
Po grupie witamin
B, witaminie C czy wspomnianej już witaminie D, nadszedł działanie witaminy e - laminina-opinieczas na to, aby przyjrzeć się jak działa witamina E.

Jak działa witamina E i dlaczego jest dla Twojego organizmu absolutnie niezbędna?

Czy wiesz, że:

jeszcze do niedawna rozpowszechniano informacje, że witamina E jest szkodliwa dla zdrowia(!) opierając się tylko na jednym z ośmiu jej składników.

Natomiast już informacja, że jest ona bardzo pożyteczna dla naszego zdrowia jakoś nie została przez nikogo szczególnie nagłośniona.
Pytanie dlaczego? pozostanie raczej retoryczne.

Zobaczmy więc jakie jest działanie witaminy E.

Witamina E miała swój początek w roku 1922, kiedy to istotne zmiany zauważono przeprowadzając badania na szczurach. Otóż kiedy szczury karmiono jedynie tłuszczem, traciły one zdolność do rozmnażania się.

Kiedy natomiast do diety wprowadzono zielone warzywa, czy pszenicę proces rozrodczy ruszał ponownie.

Na pewno domyślasz się już po części, że działanie witaminy E zapobiega bezpłodności.

To prawda, bo właśnie wtedy wysnuto wnioski, że rośliny muszą zawierać związek, który bezpłodności zapobiega.
Nazwano go witaminą E, a wyodrębniono z kiełków pszenicy pięć lat później.

Formy witaminy E

Aby poznać bliżej działanie witaminy E, trzeba mieć na uwadze, że jest to grupa związków organicznych, które tworzą tokoferole oraz tokotrienole.
Zarówno jedna jak i druga grupa ma po cztery podstawowe formy, a więc alfa, beta, gamma i delta, z których najskuteczniejsze w działaniu są tokotrienole.
Ale rola jednych i drugich w organizmie jest bardzo ważna.
Tym bardziej że witamina E syntetyzowana jest w całości z roślin i do organizmu dostarczana musi być wraz z pożywieniem.

Działanie witaminy E na organizm

Doszedłem w końcu do momentu, w którym dowiesz się, jakie jest działanie witaminy E.
Tak więc przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że witamina E jest znakomitym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki i chroniącym kwasy tłuszczowe przed utlenieniem.

witamina e działanie - laminina-opinieChroniąc przed utlenieniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zapobiega też powstaniu blaszki miażdżycowej, a tym samym także i miażdżycy.

Jednocześnie bierze udział w produkcji substancji zakrzepowych i zmniejsza ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Dobrze jest też wiedzieć, że poza tym zapobiega ona rozpadowi czerwonych krwinek oraz uczestniczy w transporcie tlenu do wszystkich komórek.

Tym samym zagłębiając się w działanie witaminy E, musisz pamiętać, że ma ona również spory wpływ na wydolność Twoich mięśni.

To oczywiście nie wszystko, bo o efektach działania witaminy E, mogę i oczywiście napiszę więcej.

Przede wszystkim pamiętać o niej muszą mężczyźni, gdyż jej obniżony poziom prowadzi do bezpłodności, choć i u kobiet ma ona bezpośredni wpływ na potomstwo.
Ważna jest w czasie ciąży, zapewniając prawidłowy jej przebieg i rozwój płodu. Poza tym, choć w tym przypadku wspólnie z witaminą A poprawia ona wzrok.

Dodam jeszcze, że przez wielu określana jest ona „witaminą młodości”. Wszystko dlatego, że zwalcza rodniki odpowiadające za wiotczenie skóry, przez co walnie przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia.
Teraz możesz już powiedzieć, że z grubsza wiesz, jak działa witamina E.

Zapotrzebowanie i skutki niedoboru witaminy E

Myślę, że już na tyle przybliżyłem Ci działanie witaminy E, że mogę teraz przejść do jej zapotrzebowania oraz skutków niedoboru.
Zapotrzebowanie zależne jest od płci oraz wieku i tak dzieci potrzebują 6 mg witaminy E dziennie, kobiety około 8 mg, mężczyźni 10 mg, a osoby po 75. roku życia dwa razy tyle.

Z akapitu dotyczącego działania witaminy E, wiesz już, że jej niedobór może być główną przyczyną:
 • bezpłodności, ale także:
 • osłabia działanie mięśni szkieletowych,
 • powoduje niedokrwistość i inne choroby układu krążenia,
 • nie sprzyja też koncentracji,
 • a dodatkowo jej brak przyspiesza starzenie się skóry.

Pamiętaj też, że szczególnie na jej niedobór narażone są osoby z zespołem Bassena-Kornzweiga, kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz osoby palące papierosy.

Źródła witaminy E

Z pewnością nie masz już wątpliwości związanych z działaniem witaminy E i że jest naszemu organizmowi potrzebna. Skoro tak warto wiedzieć, jak dostarczyć ją do swojego organizmu.

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju oleje tłoczone na zimno, które zawierają nawet o 75% więcej witaminy E niż te produkowane przemysłowo.
Także witaminę E znajdziesz w oleju:

 • z kiełków pszenicy
 • słonecznikowym,
 • palmowym,
 • rzepakowym,
 • kukurydzianym,
 • sojowym,

oraz w:

 • produktach pełnoziarnistych,
 • migdałach,
 • orzechach laskowych,
 • jajkach,
 • mleku,
 • warzywach zielonych.

Jako, że poznałeś już z grubsza działanie witaminy E, a być może nie odżywiasz się zbyt zdrowo i nie jesteś w stanie dostarczyć z pożywienia wszystkich niezbędnych elementów, sięgnąć możesz także po suplementy.

Raz jeszcze pozwolę sobie tu wymienić suplement Laminine, w skład którego wchodzą m.in.:

Myślę, że już wiesz, jak działa witamina E i nie masz wątpliwości, że oddziałuje ona na Twój organizm zdecydowanie korzystnie.

Jak działa witamina E w medycynie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

Wspomniałem już, jak działa witamina E w odniesieniu do naszego organizmu.
To wszystko prawda, choć warto wiedzieć, że na szeroką skalę jest ona także wykorzystywana w medycynie, przemyśle kosmetycznym, a nawet spożywczym.

W medycynie wykorzystuje się ją do leczenia miażdżycy, chorób układu krążenia oraz bezpłodności.

W przemyśle kosmetycznym używa się jej do tworzenia kremów, a w spożywczym funkcjonuje jako konserwant E306, E307, E308, E309.

Działanie witaminy E, ciąg dalszy –
czy wiesz, że:

 • naturalne tokoferole ograniczają arteriosklerozę;
 • naturalny beta karoten zapobiega powstawaniu nowotworów, a sztuczny sprzyja ich powstawaniu;
 • działanie witaminy E ma wpływ na wytwarzanie hormonów w naszym organizmie;
 • nasiona palmy są 40-60 razy silniejszym przeciwutleniaczem niż alfa tokoferol, a (i tutaj uwaga!) mieszanka tokotrienoli z jej nasion w ciągu 6 miesięcy usuwa złogi cholesterolowe z tętnic;
 • czyli jak się zapewne domyślasz również obniża poziom cholesterolu bez żadnych skutków ubocznych (jak ma to miejsce w przypadku statyn);
 • koenzym Q10 normalizuje ciśnienie krwi, a jeszcze lepiej na uregulowanie ciśnienia tętniczego wpływa mieszanka koenzymu Q10 z tokotrienolami i to bez żadnych skutków ubocznych;
 • działanie witaminy E, a w szczególności tokotrienoli zapobiega chorobom układu nerwowego, obniża poziom cholesterolu, spowalnia wzrost komórek nowotworowych w niżej wymienionych przypadkach raka:
  1) piersi
  2) wątroby
  3) prostaty
  4) skóry
  5) trzustki
  6) jelita grubego
  7) płuc
  8) krwi
  9) węzłów chłonnych
  10) szyjki macicy
  11) nerwów

Wiedziałeś, że tak działa witamina E?

Teraz już chyba wiesz dokładniej, jakie jest działanie witaminy E i zdajesz sobie sprawę z tego, że jest ona Twojemu organizmowi niezbędna.

A wracając do Lamininy, to tutaj możesz nabyć legalnie oryginalną Lamininę i pozostałe produkty firmy LPGN, które pomagają w zapobieganiu tych wszystkich opisanych wyżej przypadków, a mało tego również często powodują, że możesz pozbyć się ich całkowicie.

Jeżeli chcesz się upewnić, to przekonasz się o tym przeglądając opinie o Lamininie.

W kolejnym wpisie powiemy o tym jak działa Laminina dla sportowców, a tymczasem zapraszam do przyłączenia się do zespołu Laminine.

 


Zobacz, jak sobie pomóc zdrowotnie i finansowo:Akceptuję politykę prywatności
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Marek Nowacki w imieniu własnym. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie mojej zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie tej zgody przed jej wycofaniem.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments